Facebook profilinizi aramalara kapatma

Sosyal medya içerisinde önce yer almaya çalışıyor ve sonrasında hiç beklemediğimiz gelişmeler sonrasında, kendimizi gizlemeye çalışıyoruz. Aslında biraz ilginç bir husus olsa da yinede bir şekilde profilinizi gizlemek istediğiniz durumlar olabiyor.

İşte bu durum benim de yakın bir arkadaşımın başına geldiği için benim araştırmam gerekti ve edindiğim bilgileri size aktarmak istedim. Daha önceki dönemlerde sanıyorum ki profilinizi tamamen aramalara kapatabiliyordunuz fakat şu an için ne yazık ki bu mümkün görünmüyor.

facebook profilleri gizleme

facebook profilleri gizleme

Şu an sadece profilinizdeki bilgileri gizleyebiliyorsunuz. Yani isminiz aratıldığında çıkıyorsunuz fakat sayfanızdaki bilgiler, arkadaşlarınız, resimleriniz gibi bilgilerinize ulaşamıyorlar.

Tahmin ediyorum ki Facebook çok fazla sayıda profil gizleme işleminin hemen ardından bu özelliği kapatmış, profilinizi gizleyemiyorsunuz fakat başkalarının sizinle ilgili bilgilere ulaşmasını engelleyebiliyorsunuz. Ancak “acaba erkek arkadaşım facebook hesabını kapattı mı?” tarzında bir sorun yaşıyorsanız, duvarınızdaki bilgileri gizlemeniz işe yaramayacak demektir (:

Şimdi öncelikle sağ üst kısımdaki aşağı gösteren ok işaretine basıyoruz. Açılan listeden “Gizlilik Ayarları” kısmını seçelim. Daha sonra bizi karşılayan ekran, yukarıda sizinle paylaştığım resimdeki gibi olmalıdır.

facebook gizlilik ayarları

facebook gizlilik ayarları

Güncellemelerinizi kimlerin görmesini istiyorsanız, onu 3 kutu kısmından halledebilirsiniz. Siz profil aramaları ile ilgili düzenlemeleri ise “Nasıl Bağlantı Kurarsın” sekmesinin sağ kısmındaki Ayarları Düzenle linkine tıklayarak yapacaksınız.

Bu kısma tıkladığınızda da gelen ekran yine yukarıdaki 2.resimdeki gibi olacaktır. Gelen ekrandan, isterseniz yeni kişilerin sizi eklemesini engelleyebilirsiniz.

Ya da arkadaşınız olmayan birileri size özel mesaj atıyorsa, bu mesaj gönderimlerini teknik olarak doğrudan engelleyebilirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederim

 

4 Yorum

  1. Facebook’ ta kendini aramalara kapatmak bence biraz saçma. Madem ki kimse sana ulaşamayacak. Niye kullanıyorsun facebook hesabını.

  2. Tuğçe diyor ki:

    Çok yararlı bir anlatım olmuş. Ben zaten biliyordum. Gerçekten etraftaki sapıklardan kurtulabilmek için mükemmel bir çözüm.(en azından facebbokta)

  3. Facebook’ta böyle bir özellik olduğunu bilmiyordum. Öğrenmem çok iyi oldu. Hemen uyguluyorum hesabıma.

  4. merhaba. gerçektn çok acil bir durum bu. beni facebookta kimse göremiyordu. bir müddet herkese açık yaptım. tekrar gizlediğim zaman yine de görünüyor. kimseye açık olmasını istemiyorum. lütfen yardımcı olun.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.