Hacklink nedir? Yararları Zararları Nelerdir?

Birçok webmasterin amacı  sitesinin daha fazla hit almasını sağlamaktır. Bunu başarmak içinde arama motorlarında üst sıralara çıkılması gerekir. Ancak rekabetin üst seviyede olduğu web ortamında bu iş okadar kolay değildir. Özellikle binlerce kez aratılan kelimede yukarılara çıkmak çok zordur.


Webmasterlerin arama motorlarında üstlerde yer almak için kullandığı yöntemlerden biriside backlink kazanmaktır.
Peki neden backlink kazanmak isterler?
Örnekle açıklarsak daha anlaşılır olabilir.
A sitemizin olduğunu varsayalım. B sitesi bize link verdiğinde arama motorları A sitesini B sitesi önerdiği için daha önemli kılmaktadır. Aramalarda daha yukarılara taşımaktadır. Ancak bu işlem için birçok etken vardır. B sitesinin aynı içerikte olup olmadığı, B sitesinin kalitesi vs. gibi etkenler önemli rol oynamaktadır.
Webmasterlerin neden backlink kazanmak istediğini anladık. Backlink kazanmak için birçok yöntem vardır.
Bazıları; bloglara yorum eklemek, ücretli link almak, link değişimi yapmak, imleme ve sosyal sitelere eklemek, hacklink gibi yöntemler vardır.
Biz bu konumuzda hacklinke değineceğiz.
Peki hacklink nedir?
Son günlerde popülerliği artan backlink yöntemidir. Kaliteli web sitelerini hackleyerek sitenizin linkini kaliteli web sitesine eklemektir. Bu işlem yapılırken site sahibinin haberi kesinlikle yoktur. Bir nevi bu olay haksız kazanç ve hırsızlık olarakta nitelendirilebilir. Hacklink işleminin çok ucuz fiyatlara yapılması ve yaygın olmasından dolayı webmaster forumlarda link satış piyasasının bittiğini sölemeliyim.
Hacklink yararları zararları nelerdir?
Hacklinkin yararları;
Kaliteli web sitelerinden sitemizin linkini eklediğimiz için arama motorları gözünde kalitemiz artmaktadır. Ayrıca pr değerimizde önemli ölçüde artmaktadır.
Hacklink zararları;
Google eğer hacklink yaptığınızı anlarsa banlanırsınız. Özellikle uzun vadeli düşünen sitelerin kesinlikle hacklink yapmaması gerek. Edu,gov gibi sitelere eklemek sandığınız gibi sitenize yarar değil zarar verebilir.

Hacklink işinin sitenizi hitlendirdiği kısa vadeli yarar sağladığı gerçek ancak, hacklink olayı tamamen hırsızlıktır. Makalemiz bilgi vermek amaçlı yazılmıştır kesinlikle hacklink yöntemini tavsiye etmiyoruz…

 

17 Yorum

 1. cok guzel anlatım tşkler

 2. Cok guzel bilgi olmus. Tesekkurler

 3. cok tesekkurler, ozellikle hacklink olayinda Google’nin banladigini bilmiyordum

 4. alışveriş diyor ki:

  Merhaba, Bu tür seo uzmanları diye geçinenler aslınd hack uzmanları olarak adlandırılma dırlar. Ne yazık ki site sahipleri bu tür hack yüzünden emekleri boşa gidiyor.

 5. full izle indir diyor ki:

  güzel yazı sağolun öğrendim :D

 6. Zamanında ben de ban yemiştim bu hacklink olayından dolayı.

 7. Bu güzel ve faydalı açıklama için teşekkürler. Rekabet ortamının haksız sonuçlarına yol açan bu yöntem uygun değildir bizce de..

 8. backlink ve hacklink mi anlamak baya güç bunu anlamanın bir yolu varmıdır

 9. Sayın arkadaşLar qerçekden kimse ama kimse hackLink yapmassın yasaL yoLLar varken reqaL yoLLLara başvur mayaLım..Sitenizin qeLeceği vede kaLıtesını düşürmemek istiyorsanız yapmayınız böLe kanunsuz yoLLar. SayqıLarımLa

 10. Yeşilçam diyor ki:

  Gerçekten faydalı bir yazı olmuş ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Hacklink gerçekten yapılmaması gereken bir şeydir. Haksız kazancı her zaman kınamaktayız.

 11. davetiye diyor ki:

  bence de çok güzel açıklamışsınız ne kadar da hacklink yararlı olsa da çok büyük zarar doğurabileceği riskinide hesaplamak gerekiyor

 12. mustafa eraslan diyor ki:

  Bilgi çin tşk hacklink almayı düşünmüyor değilim fakat alan kişiler memnun olduğunu belirtiyor.

 13. SesliChat diyor ki:

  tşkler kardeşim..

 14. karın estetiği ankara diyor ki:

  teşekkürler

 15. seslisohbet diyor ki:

  teşekkürler admin

 16. Zeytinburnu demirdöküm servisi diyor ki:

  Hocam backlink kadar dofollow linklerinde faydası varmı? Bu konu kafamı çok karıştırıyor.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.