Sanal Pos Nasıl Alınır?

E-ticaret sektörüne girmek isteyen arkadaşlara sıkıntı yaratan bir olaydır sanal pos almak. Sanal pos almak için bankalar birçok şart koşmaktadır.

Bankalar bunu niye yapıyor diyorsanız; e-ticaret sitelerinin artmasıyla birlikte dolandırıcılık olaylarıda aynı hızla büyüdü. En yaygın dolandırıcılık ise site sahiplerinin alıcıya ürünün göndermemesi ve kredi kartı bilgilerini ele geçirmesi olmuştur.

sanal pos

Sadece site sahipleri değil hackerlarda güvenliği tam sağlanamamış sitelerden alışveriş yapanların kart bilgilerine eriştiler. Banka bunun üzerine bir dizi önlemler aldılar.Artık kolay kolay herkez bankadan sanal pos alamamaktadır.

Sizlere bankalardan sanal pos almanın yollarından bahsedeceğim.

Öncelikle bankaların genel olarak istediklerinden bahsedelim. Öncelikle şart şirket olmasıdır. Genellikle limited şirketler pek sorun yaşamazlar. Şahıs şirketleri ise bankaya göre 6 aydan 2 seneye kadar faliyet belgesi istemektedir.

Ortaya şöyle bir sorun çıkıyor. E-ticaret için kurulmuş yeni bir şahıs şirketi sanal pos alamıyor. Uzunca bir süre faliyette olması gerekiyor. Yani şirketi kurup en az 6 ay beklemeniz gerekecek. Bunu aşmanında bazı yolları var. Öncelikle gidebildiğiniz kadar banka şubesine gidin.

Bir şubede ” sanal posun ne oladuğunu bilmesken” diğer şube ” 2 yıllık faliyet” isteyebiliyor.

Ayrıca bankada çalışan bir tanıdığınız felan varsa işinizi kolaylaşabilir.

Yapmanız gereken;

Şahıs şirketini kurdunuz

Bankada çalışan bir tanıdığınız yoksa banka şubelerini tek tek dolaşın

Uygun gördüğünüz bir şubede banka hesabı açtırın(Kabul edilmenize yardımcı olur)

Bankanın istediği belgeleri alın

Şahıs veya limited şirketini e-ticaret için kurduğunuza dair bir belge alın. Bu belgeyi bankaya diğer belgelerle birlikte verin.

Başvuru sırasında banka görevlisine çok az satılan bir ürünü satacağınızı söleyin. Mesela peruk satacağınızı söleyin.(bankaların hangi sitelere sanal pos verdiğini kendi sitelerinden bakabilirsiniz. Satılmayan bir ürünü tercih edebilirsiniz.)

Biz peruk satacaz dedik ancak sanal posu aldıktan sonra bankalar kontrol etmezler. O yüzden önemli olan sanal posu almak.

Bankanın sanal posun kabul edilip edilmemesiyle ilgili yetkisi yoktur. O yüzden onayı merkezde alıyosunuz. Sanal posa başvurduktan 1 hafta sonra merkezi arayıp e-ticaret için şirket kurduğunu sanal posunuzun kabul edilip edilmediğini sorun.

Açıkartırma siteleri bankalar arası anlaşma gereği sanal pos alamamaktadır. Biz bankaya başvururken normal e-ticaret sitesi gibi başvurup sanal posu alınca yazılımı değiştirebilirsiniz.

Sitenizi inceleyip yazılımsal olarak sorun yoksa onayı almış oluyorsunuz…

Sanal pos ve e-ticaretle ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz…

 

1 Yorum

 1. mehlika diyor ki:

  tecrübeleriniz için teşekkürler.
  yanlız benim aklıma bir kaç soru takıldı. bankaya çok az satan bir ürün olduğunu söylemek, onlarda pos verme adına nasıl bir itici güç yarattığını merak ediyorum
  normlade az satan bir ürünin kar marjı daha az olmaz mı?

  bir de farklı bir ürün lanse edip,siteyi açtıktan sonra kontrol edip yanlış bili verdiğimiz için psu geri alma gibi bir risk barındırmıyor mu?

  iyi çalışmalar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.